مراحل ساخت تابلوی برق در کارخانه

روز جهانی کار و کارگر مبارک
می 1, 2019
در مورد یو پی اس ها (ups) بیشتر بدانید
در مورد یو پی اس ها (ups) بیشتر بدانید
آوریل 29, 2020

مراحل ساخت تابلوی برق در کارخانه

تابلو برق صنایع الکترونیک کرج

تابلو برق صنایع الکترونیک کرجدر موسسات استاندارد و تحقیقات صنعتی کشور استانداردها در مورد تاسیسات و تجهیزات الکتریکی جهت رعایت در تطبیق مشخصات فنی طرح با استانداردهای IEC و VDE، استانداردهای داخلی و استانداردهای بین المللی در ساخت تابلوها و تجهیزات الکتریکی لحاظ شده است.

در این حرفه , تابلو برق ها به دسته های مختلفی تقسیم میشوند. ولی وظیفه ی اصلی این تابلوها که شامل موارد حفاظتی, تجهیزات کنترلی, صفحه های نمایش و مدارات فرمان است, حفاظت از تجهیزات و دستگاه های الکتریکی در برابر جریان های بالای برق, تغییرات ولتاژ و قطع و وصل شدن برق شهری و اتصال به زمین و اتصال کوتاه می باشد و کنترل و راه اندازی استاندارد برای دستگاه های ما فراهم میاورد.

تابلو برق های صنعتی به چند شکل ایستاده و سلولی هم به صورت دیواری و هم به صورت پیانویی موجود می باشد. اصول کار این تابلو برق های صنعتی بر اساس مدارات فرمان است که فرمان های مورد نظر برای کارکرد دستگاه صنعتی یا خط تولید را اجرا میکند. این فرمان ها هم میتواند با کنتاکتور ها و رله ها و هم میتواند توسط PLC ها صادر شود.


کارکرد تابلو برق های فشار متوسط MV و تجهیزات آن ها

تابلو برق ها معمولا به عنوان یک تابلوی برق مهم و اصلی در پست ها و ناحیه های صنعتی بزرگ مورد استفاده قرار می گیرند. ولتاژ های ۱ کیلو ولتی تا ۳۶ کیلو ولتی وارد این تابلو ها شده و به سکسیونر ها و دژنکتور ها متصل می شوند. ولتاژِ به این شدت و بزرگی را اگر بخواهیم به صورت عادی قطع و وصل نماییم جرقه های شدیدی را که آرک نامیده میشوند را بوجود میاوریم که موجب از بین رفتن تجهیزات تابلو برق خواهد شد. به جهت جلوگیری از این موضوع از دژنکتور هایی که دارای محفظه های جرقه گیر میباشند استفاده می نماییم. در این محفظه ها با وجود روغن و گاز SF6 هنگام قطع کردن اتصال جرقه در این روغن یا گاز خفه شده و مشکلی را به وجود نمی اورد پس از قطع کردن جریان برق توسط دژنکتور میبایست اتصال سکسیونر را نیز قطع کرده تا اطمینان کامل از قطعی صورت بگیرد. همچنین برای وصل کردن نیز ابتدا میبایست سکسیونر وصل شده و بعد از آن دژنکتور را وصل کنیم . دژنکتور ها هنگام وصل میبایست خیلی سریع تیغه ها را متصل کنند. به همین منظور فنر های بسیار قوی در آن ها وجود داشته که توسط یه موتور کوچک و به کمک زنجیر موتور شارژ میشود و با زدن کلید با سرعت بسیار زیادی وصل میشود. اگر سرعت وصل کم باشد با آرک های شدیدی مواجه خواهیم شد.

کلید های محافظ جان RCCB یا RCD

کلید محافظ جان جریان های نشتی را به کمک مداری در داخل خود تشخیص داده و نشتی های بسیار کوچک در حد میلی آمپر را تشخیص داده و در حدود کمتر از یک دهم ثانیه آن را قطع می نماید. مدار این قطعه به گونه ای عمل میکند که اگر جریان رفت برابر با جریان برگشت از نول نباشد آن را تشخیص داده و کلید را قطع میکند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Enter Captcha Here : *

Reload Image