در مورد یو پی اس ها (ups) بیشتر بدانید

تابلو برق صنایع الکترونیک کرج
مراحل ساخت تابلوی برق در کارخانه
آوریل 21, 2020
هوشمند سازی ساختمان های تجاری و مزایای آن
هوشمند سازی ساختمان های تجاری و مزایای آن
می 14, 2020

در مورد یو پی اس ها (ups) بیشتر بدانید

در مورد یو پی اس ها (ups) بیشتر بدانید

در مورد یو پی اس ها (ups) بیشتر بدانید

در مورد یو پی اس ها (ups) بیشتر بدانید

امروزه در جهان برق مهمترین و اصلی ترین بخش را در زندگی بشر ایفا می‌کند به طوری که در صورت عدم وجود برق باعث به وجود آمدن مشکلات زیادی برای بشر از جمله جانی و مالی می‌گردد. از ابزارهایی که برای این منظور ساخته شده است یو پی اس ها UPS می‌باشند. UPS مخفف کلمه  Uninterruptible Power Supply یا Uninterruptible Power Source به معنی منبع تغذیه بدون وقفه می‌باشد که در ادامه بحث به این موضوع ی پردازیم…

منبع تغذیه بدون وقفه یا یو پی اس UPS

یو پی اس ابزاری است که در بین وسایل برقی و الکتریکی قرار می‌گیرد تا در صورت قطع شدن برق نیز وسایل الکتریکی ما به کار عادی خود بدون هیچ وقفه‌ای ادامه دهد. این وسیله بین تجهیزات برقی مصرف کنندگان و برق شهری قرار گرفته و علاوه بر تثبیت و تنظیم برق شبکه از نفوذ نویز و اختلالات شبکه به تجهیزات حساس و برقی ما جلوگیری می‌کند و در صورت بروز قطعی در شبکه برق شهری تا مدت زمانی برق مورد نیاز تجهیزات شبکه را تامین می‌نماید. یو پی اس می‌تواند شبکه شما را در برابر رنج بسیار متنوعی از مشکلات موجود در شبکه ایمن سازد و سطوح متفاوتی از امنیت و حفاظت را برای شبکه شما با توجه به نوع UPS برای اپراتور فراهم می‌سازد.

 

 


به جهت تامین امنیت لازم برای دستگاه های برقی خود و احتمالات ناشی از صدمه دیدن ابزارات برقی می‌توان روش‌های مختلف و ارزانتری را استفاده نمود اما هیچ روشی مانند استفاده از یک یو پی اس کاربردی نیست. استفاده از UPS ممکن است دارای هزینه و ضروری به نظر نرسد اما از آنجا که تجهیزات نرم افزاری و سخت افزاری امروزی اغلب دارای قیمت بالایی هستند، استفاده از UPS ها کاملا عقلانی به نظر می‌رسد. شما می توانید جهت اطمینان خاطر از صحت عملکرد دستگاه های یو پی اس و طول عمر و گارانتی با ما تماس حاصل فرمایید. شرکت صنایع الکترونیک کرج نماینده انحصاری فاراتل با چندین سال سابقه درخشان در این زمینه آماده معرفی و فروش دستگاه های یو پی اس مورد نظر شما با توجه به نیاز خود و مکان قابل استفاده می باشد. شما می توانید با ما تماس حاصل فرمایید و یا جهت مشاهده انواع یو پی اس ها و قیمت یو پی اس ها از فروشگاه ما دیدن فرمایید.

به طور کلی روش کارکرد UPS بدین صورت است که وسایل های برقی شما در حالت عادی از برق شهری AC تغذیه می‌شوند و همزمان باتری های یو پی اس (UPS) از طریق یک یکسو کننده با تبدیل برق AC به DC باتری ها را شارژ می‌کند، به محض اینکه برق شهری قطع می شود و یا به علت نوسانات برقی کیفیت آن توسط دستگاه یو پی اس UPS استاندارد تشخیص داده نشود، اینورتر که در داخل یو پی اس ها قرار دارد با تبدیل برق DC باتری ها به برق AC توان مورد نیاز وسایل شما را فراهم می‌کند. واحد اندازه‌گیری یو پی اس VA یا ولت آمپر (حاصلضرب ولتاژ در جریان خروجی) می‌باشد، هرچه VA (ولت آمپر) یک یو پی اس بیشتر باشد توانایی راه اندازی تجهیزات بیشتری را در هنگام قطعی برق دارا خواهد بود و از سوی دیگر هر چه تعداد بیشتری باتری در یو پی اس (UPS) استفاده شده باشد مدت زمان برق دهی در هنگام قطعی برق شهر، بیشتر خواهد بود. یو پی اس (UPS) های مختلف دارای ویژگی های گوناگون مانند زنگ های هشدار زمان نشان دادن خطا یا اضافه بار، نرم افزار کنترل کامپیوتر به منظور ذخیره کردن اطلاعات و خاموش کردن کامپیوتر و امکانات دیگر می‌باشند.


در چه شرایطی یو پی اس ها فعال می شوند؟

۱- قطع شدن ناگهانی برق شهر :  در صورتی که برق شهری بطور ناگهانی قطع شود یو پی اس UPS تا زمانی که شارژ باتری ها اجازه دهند توان و برق مورد نیاز وسایل های الکتریکی را فراهم خواهند کرد.

۲- کاهش لحظه ای و ناگهانی ولتاژ برق  : این مشکل و اتفاق به علت راه اندازی الکترو موتورها در شبکه برق حاصل می‌شوند و باعث خطای عملکرد، Reset  شدن سیستم های کامپیوتری و … می گردد، در صورت بروز چنین مشکلی ، یو پی اس (UPS) به صورت لحظه ای وارد عمل می شود و برق مصرفی تجهیزات را از باتری تامین می نماید و پس از برطرف شدن مشکل و ثبات در برق شهر، به وضعیت عادی باز می گردد.

۳- افزایش زیاد و ناگهانی ولتاژ برق : معمولا این مشکل در اثر رعد و برق در شبکه برق به وجود می‌آید و باعث می‌شود که ولتاژ شبکه تا چند برابر حد نامی خود افازیش یابد، به همین خاطر از مدارهای محافظتی در یو پی اس برای جلوگیری از آسیب رسیدن به تجهیزات برقی استفاده شده است.

۴- بالارفتن طولانی مدت زمان ولتاژ : اگر افرایش ولتاژ برای مدت زمان طولانی در شبکه برقی وجود داشته باشد می‌تواند موجب آسیب دیدن جدی به برخی از وسایل برقی شود که در این حالت دستگاه یو پی اس شرایط را غیر استاندارد تشخیص می دهد و از باتری ها برای تامین برق تجهیزات استفاده خواهد کرد.

۵- نویز (Noise) موجود در برق : نویزها معمولا بیشترین و عادی ترین مشکل در شبکه برقی هستند که می‌تواند موجب اختلال در کارکرد تجهیزات برقی شود. برای پیشگیری از این مشکل در UPS ها بخشی به نام فیلتر وجود دارد تا اثرات ناشی از نویز و تداخل آن را تا حد زیادی کاهش دهد.

انواع یو پی اس (UPS)

  • آماده به کار (آفلاین) [Standby UPS] : این نوع یو پی اس ها معمولا برای استفاده کامپیوترهای شخصی به کار می‌رود.
  • برخط-آنلاین (تبدیل دوطرفه) [Double Conversation On-Line UPS] : این نوع یو پی اس (UPS) همانند مدل آماده به کار-آفلاین (Standby) می‌باشد، فقط با این تفاوت که اولویت وصل با باتری/اینورتر می‌باشد
  • لاین اینتر اکتیو   [Line interactive UPS] : این نوع یو پی اس (UPS) رایج ترین نوع برای استفاده در کسب و کار های کوچک، شبکه و سرور های اداری می‌باشد.
  • آماده به کار فررو [Standby-Ferro UPS] : قابلیت اطمینان بالا و فیلتر کردن عالی خط از نقاط قوت این طراحی می‌باشد. در هر صورت این نوع طراحی دارای کارایی پایین و حتی شرایط ناپایداری‌ می‌باشد زمانی که به همراه ژنراتورها و کامپیوتر های جدید استفاده می‌شود که این دلیل باعث کاهش چشمگیر شهرت و استفاده از این نوع یو پی اس (UPS) شده است.
  • تبدیل دلتا برخط  [Delta-Conversation On-Line UPS] : این نوع یو پی اس (UPS) نیز از باتری/اینورتر برای تامین توان تجهیزات استفاده می‌کند. به علاوه یکسو کننده دلتا (Delta Converter)، در خروجی اینورتر توان به اشتراک می‌گذارد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Enter Captcha Here : *

Reload Image