یو پی اس (UPS)

یو پی اس

یو پی اس (UPS)


کلمه UPS از عبارت Uninterruptible power supply برگرفته شده است و به معنای منبع تغذیه بدون وقفه است. یو پی اس منبع تغذیه الکترونیکی است که وظیفه آن، تامین بدون وقفه وسیله های حساس و الکترونیکی و مخابراتی در برابر قطعی برق و یا نوسانات برقی است. این سیستم بین دستگاه برقی مصرف‌کننده و برق شهری قرار می گیرد و با توجه به تنظیم برق شبکه، مانع از نفوذ نوسانات و اختلالات شبکه به ابزارات و تجهیزات حساس مصرف‌ کننده می‌شود و همچنین برق مورد نیاز تجهیزات مصرف‌کننده مانند سرور و کامپیوتری که در معرض این نوسانات برقی هستند را با استفاده از برق ذخیره شده در باتری یو پی اس، تامین و محافظت می‌کند و در زمان قطع شدن برق نیز توان مورد نیاز این تجهیزات را تامین می‌ نماید.

در زمانی که برق دچار نوسانات ناگهانی می شود، سیستم UPS باعث جلوگیری از آسیب رسیدن به سیستم‌های الکترونیکی می‌شود و در برابر تغییر ولتاژ و قطعی برق از آن ها محافظت می‌کند. هدف اصلی یک دستگاه یو پی اس تهیه یک منبع بدون وقفه انرژی برای تجهیزاتی است که از آن محافظت می‌کند.

امتحان و تست خودکار نیز برای اطمینان از عملکرد درست UPS استفاده می‌شود. این تست در هنگام اولین اتصال یو پی اس به برق انجام می‌شود و بعد از آن هم، تست در دوره های زمانی مشخصی انجام می‌شود.

یو پی اس چیست

داخل یو پی اس های کوچک، یک باتری وجود دارد که در زمان وجود برق در حالت عادی آن را شارژ می‌کند و در هنگام قطع شدن برق یا افت ولتاژ برق، زمانی که ولتاژ از یک مقدار مشخص کمتر شود، سیستم یو پی اس UPS به صورت اتوماتیک منبع تغذیه توان کامپیوتر را از برق شهری به خروجی خود در مدت زمان حدود یک الی ۲ میلی ثانیه انتقال می دهد و در سیستم کامپیوتر یا سرور متوجه قطع جریان الکتریکی نمی شود و به کار خود ادامه می‌دهد. یک یو پی اس از چهار قسمت اصلی تشکیل می شود :

۱- یکسو کننده و شارژر باتری (مبدل AC به DC)

۲- باتری

۳- مبدل DC به AC (اینورتر)

۴- کلیدها (کلید بای پس، کلید های قطع و وصل)

یو پی اس ها در ساده ترین روش بدین صورت عمل می کنند که بار در حالت معمولی از ورودی AC تغذیه می کند و همزمان شارژر با یکسو سازی برق ورودی AC و تبدیل آن به برق DC ، باتری را شارژ می کند و به محض اینکه برق ورودی AC ، قطع شود  و یا کیفیت آن توسط UPS نامناسب تشخیص داده شود، اینورتر بلافاصله با تبدیل ولتاژ DC باتری به برق AC  توان مورد نیاز بار را بدون ایجاد وقفه تامین می کند. در سال های گذشته یو پی اس ها به عنوان یک سیستم گران قیمت تصور می شدند اما در حال حاضر با توجه به قیمت بالای تجهیزات از نظر سخت افزاری و اهمیت داشتن اطلاعات و داده ها، تهیه و تامین دستگاه UPS کاملاً ارزان و مقرون به صرفه است. استفاده از یک منبع انرژی پشتیبان مانند سیستم تامین انرژی یوپی اس با توجه به کمک به حل مشکلات ناشی از قطع شدن ناگهانی برق، محافظت در برابر قطع کلی برق را نیز فراهم می سازد. یو پی اس دارای فیلترهای الکترونیکی می باشد که موجب از بین رفتن نویزها و نوسان های برقی در سیستم شهری می شود و همچنین محافظت از دستگاه های مصرف کننده ها را در برابر رعد و برق و ولتاژ بالا بعهده دارد و جریان برق یکنواختی را با شکل موج ثابت به دستگاه های مصرف کننده ارسال می کند.

یو پی اس ها در مدل های مختلف و سایزهای های متفاوت وجود دارند. واحد اندازه گیری ups، توان یا VA (حاصلضرب ولتاژ در جریان خروجی) می باشد. هر چقدر اینورتر یک دستگاه یو پی اس قویتر باشد توان و قدرت یو پی اس بیشتر است و همچنین هر چه باتری های استفاده شده در یو پی اس از ظرفیت بالاتری برخوردار باشند مدت زمان انتقال برق در هنگام قطعی برق بالاتر خواهد بود.
یوپی اس های مختلف دارای ویژگی های گوناگونی مانند آلارمهای هشدار به هنگام بروز خطا یا اضافه بار ، نرم افزار کنترل کامپیوتر به منظور ذخیره کردن اطلاعات و خاموش کردن کامپیوتر و امکانات دیگر می باشند. زمانی که نرم‌ افزار یو پی‌ اس را نصب نمودید، می‌توانید نرم‌ افزار را با توجه به نیازهایی که دارید برنامه ریزی کنید. و همچنین می‌توانید با تنظیمات پیش‌فرض هم از آنها استفاده کنید.

جهت مشاهده انواع یو پی اس ups و خرید آن به فروشگاه ما مراجعه فرمایید.

فروشگاه اینترنتی
یو-پی-اس-UPS