دوربین مداربسته

دوربین مداربسته


دوربین مداربسته

دوربین مداربسته وسیله ای است که از طریق آن می توانید نسبت به ضبط تصاویر برای اهداف امنیتی و شخصی اقدام نمایید. تاریخچه استفاده از اولین دوربین مدار بسته در سال ۱۹۴۲ بوده است که ارتش آلمان برای نظارت بر مراحل پرتاب موشک های خود از دوربین مدار بسته استفاده کرد. اولین دوربین های تجاری با نام Vericon در سال ۱۹۴۹ در آمریکا به بازار روانه شدند و مهمترین نکته این محصول، عدم نیاز به هر گونه مجوز دولتی برای استفاده از دوربین مداربسته بود.

استفاده از دوربین های مداربسته به جهت جلوگیری از دزدی و جرایم بسیار با اهمیت است. همچنین استفاده نامحسوس از دوربین های مخفی در مکان های مختلف نیز بسیار زیاد شده است. بعنوان مثال می توان به دوربین های دستگاه های خود پرداز ATM نیز اشاره کرد که برای شناسایی جرایمی چون وارد کردن تصادفی رمز کارت اعتباری کاربرد دارد. طبق تحقیقات صورت گرفته از شهر های بزرگ آمریکا نشان می دهد بعد از نصب دوربین های مداربسته در محل پارکینگ ها ۵۰ درصد از تعداد جرایم کم شده است. در فرودگاه ها میزان کاهش جرایم ۲۳ درصد و در سایر مراکز عمومی روی هم رفته این مقدار ۷ درصد بوده است.


خرید دوربین مداربسته بسیار مهم است و اگر در این خصوص اطلاعاتی نداشته باشید خرید درستی انجام نخواهید داد و دوربین های بی کیفیت بازار به دست شما میرسد. خریدن دوربین های مداربسته خوب و برند به دلیل نواسانات شدید بازار باعث می شود که شما هزینه بیشتری در مقایسه با اجناس نا معتبر بپردازید. این را هم در نظر داشته باشید که امکانات و کیفیت و تکنولوژی جدید در دوربین ها بسیار مهم تر است و دارا بودن این امر باعث طولانی تر شدن عمر دوربین های مداربسته شما است.

قیمت دوربین مداربسته

استفاده اصلی دوربین های مداربسته در سیستم های امنیتی و حفاظتی است اما استفاده از آن محدود نبوده و از آن فراتر میرود کاربردهایی از قبیل کاربردهای پلیسی ، نظامی، فضایی ،صنعتی ، کنترل ترافیک ، ارتباطات ویدیویی، و تصویر برداری نامحسوس. در حال حاضر در بسیاری از کشورهای جهان از دوربین های مداربسته برای کنترل ترافیک خیابان ها در سطح گسترده ای استفاده می شود. از جمله کنترل میزان ترافیک در خیابان ها و ارسال اطلاعات توسط GPS به رانندگانی که قصد عبور از مسیر آن خیابان ها را دارند. مشاهده و نظارت بر تصادفات جاده ای و شناسایی جرایم رانندگی حداقل کاربرد های دوربین مداربسته در کنترل وسایل نقلیه هستند. شناسایی اتوماتیک پلاک خودروها از جمله آخرین دستاورد های دوربین های مداربسته در این بخش می باشند.

دوربین های مداربسته ثابت ( Fixed ) و متحرک ( PTZ )

دوربین های ثابت Fixed در مکانی مشخص و ثابت قرار گرفته و یک زاویه دید ثابت را در اختیارتان قرار می دهد. دوربین های مداربسته ثابت برای نظارت همه روزه بر روی یک مکان ثابت مناسب هستند. با وجو اینکه این دوربین ها ثابت هستند اما می‌توان در برخی مدل ها مثل دوربین های جعبه ای، برای تعویض لنز دوربین اقدام کرد و زاویه پوشش دوربین را تغییر داد.

دوربین های مدار بسته متحرک یا PTZ دوربین هایی هستند که می‌توانید آن ها را در محورهای افقی و عمودی به صورت دستی یا اتوماتیک به حرکت درآورده یا روی تصویر زوم کنید. این موارد باعث می شود بتوان نظارت بیشتری بر روی مکان مورد نظر داشته باشید.


دوربین های مداربسته

دوربین مداربسته بی سیم ( وایرلس ) و سیمی

دوربین مداربسته سیمی با استفاده از کابل به دستگاه متصل می وشود که بسته به نوع دوربین می تواند کابل کواکسیال یا کابل شبکه باشد. این مدل از دوربین ها با توجه به برخورداری از حداکثر پهنای باند و سرعت، ارتباطی با حداکثر پایداری و بدون وقفه ارائه می دهند. دوربین های مدار بسته سیمی در مقایسه با دوربین های بی سیم امنیت بیشتری دارند چرا که هک نمی شوند و شنود اطلاعات در میانه راه وجود ندارد.

دوربین مداربسته وایرلس یا بی سیم می تواند بدون وجود کابل، تصاویر را با استفاده از امواج وایرلس انتقال دهد. بزرگترین مزیت های این نوع دوربین ها، جابجایی آسان آن ها است که باعث شده در مقابل دوربین های سیمی که برای جابجایی نیاز به تغییراتی در طول کابل دارند، برگ برنده را داشته باشد.