ارت الکترونیکی

ارت الکترونیکی

دستگاه ارت الکترونیکی بر اساس حذف جریان بدنه عمل می نماید، به این ترتیب پس از میل جریان به سمت صفر، ولتاژ بدنه نیز بر روی صفر تثبیت می گردد. در نتیجه در این دستگاه به میزان مقاومت و تغییرات آن وابسته نخواهیم بود. این دستگاه ولتاژ‌ها و جریان‌های القایی بر روی بدنه فلزی مصرف کننده الکتریکی را به خود جذب می نماید و در صورت بروز اتصال بدنه با نفوذ آب به تأسیسات الکتریکی برق را به سرعت قطع می‌نماید و از خطر برق گرفتگی جلوگیری می‌کند.

امکان استفاده دستگاه در : بانک ها، واحد‌های تجاری، اداری، مسکونی، صنعتی و دستگاه‌های مصرف کننده برق مانند: دستگاه های ATM، سرورها، رک ها. رایانه، لوازم خانگی و دستگاه‌های صنعتی

دستگاه ارت الکترونیکی از سه بخش کلی ذیل تشکیل یافته است:

۱- سیستم سوئیچینگ

۲ – سیستم تخلیه الکتریکی

۳- مدار واسط

مشخصات دستگاه ارت : دارای ورودی و خروجی تکفاز یا سه فاز، دارای خروجی ۵ آمپر تا چند صد آمپر، دارای کابل رابط برای نصب بر بدنه فلزی مصرف کننده الکتریکی برای تثبیت بدنه در صفر، دارای سنسور تشخیص نفوذ آب به تأسیسات الکتریکی و قطع سریع برق، دارای خاصیت تشخیص خطای اتصال بدنه و قطع برق، با سرعت قطع برق در ۲۵ میلی ثانیه، قطع برق در موقع افزایش ولتاژ ارت به بالای ۲۰ ولت، جذب ولتاژ‌ها و جریان‌های القایی بر روی بدنه فلزی دستگاه‌های مصرف کننده الکتریکی و کاهش ولتاژ ارت به پایین‌تر از ۱ ولت، تغذیه با ۲۲۰ ولت ۵۰ هرتز و دارای چند مکانیزم و پشتیبان‌ حفاظتی برای جلوگیری از احتمال هر گونه خطا – ضد زلزله – ضد آب

مزایای سیستم ارت الکترونیکی:
۱- بدون استفاده از چاه ارت
۲- سرعت بسیار بالا در هنگام عمل قطع برق: سیستم ارت الکترونیکی در صورت اتصال بدنه به سرعت برق را قطع می‌نماید. سرعت این سیستم بسیار بالاتر از سیستم‌های ایمنی دیگر است و سرعت آن در حدود ۲۵ میلی ثانیه است.
۳- عدم کاربرد سیم ضخیم برای سیم کشی ارت : در تأسیسات الکتریکی برای پایین آوردن مقاومت و همچنین قطع فیوز در هنگام اتصال بدنه از سیم ضخیم استفاده می‌کنند. ولی در سیستم ارت الکترونیکی نیازی به سیم ضخیم برای سیم کشی ارت نیست.
۴- کاربرد در انواع قدرت‌های الکتریکی از ۱ کیلووات تا چند صد کیلووات
۵- عدم رخ دادن اتصال کوتاه و قطع شدن فیوز در هنگام عملکرد: در سیستم چاه ارت هنگام اتصال بدنه اتصال کوتاه رخ می‌دهد. ولتاژ صفر می‌شود و جریان به حداکثر می‌رسد. در این هنگام فیوز اصلی قطع می‌شود. در سیستم ارت الکترونیکی درهنگام اتصال بدنه بدون تأثیر بر روی برق اصلی، برق بصورت سوئیچینگ قطع می‌شود.
۶- بالا بردن امنیت الکتریکی سیستم‌های الکترونیکی و رایانه ای، بخاطر حذف مکانیزم اتصال کوتاه و استفاده از مکانیزم سوئیچینگ
۷- جلوگیری از برق گرفتگی در صورت اتصال بدنه و قطع سریع برق
۸- جذب ولتاژ‌ها و جریان‌های القایی بر روی بدنه فلزی تأسیسات الکتریکی و تثبیت بدنه فلزی در صفر
۹- عدم خطا در عملکرد
۱۰- دارای خاصیت تشحیص نفوذ آب به تأسیسات الکتریکی و قطع سریع برق در هنگام نفوذ آب به تأسیسات الکتریکی
۱۱- هوشمند
۱۲- بسیار کم هزینه نسبت به چاه ارت
۱۳- دارای عمر طولانی: چاه‌های ارت هر چند سال یکبار از مدار خارج می‌شوند و بلا استفاده هستند، ولی سیستم ارت الکترونیکی دارای عمر بسیار طولانی است.
۱۴- بسیار کم حجم و دارای ابعاد بسیار کوچک
۱۵- نصب سریع و آسان
۱۶- قطع برق در موقع بروز جرقه‌های شدید داخل تأسیسات الکتریکی